Festyn Rodzinny STOP PRZEMOCY! Zachowaj trzeźwy umysł!

30 maja 2015 roku odbył się kolejny Festyn Rodzinny, który został zorganizowany przez Gminną Komisję ds. Rozwiązywania Problemów Alkoholowych. W tym roku spotkanie odbyło się w Mostkach, w parku przy Niepublicznej Szkole i Przedszkolu. Mimo, że pogoda na początku zrobiła psikusa, to już po chwili zaświeciło słońce. Po oficjalnym otwarciu imprezy przez Pana Wójta Ryszarda Skonieczko, na licznie zgromadzoną publiczność, czekało mnóstwo atrakcji.

Jako pierwsze wystąpiły dzieci z Niepublicznej Szkoły i Przedszkola w Mostkach, które przygotowały program artystyczny dla Rodziców. W ten sposób uczciły Dzień Mamy i Dzień Taty. Dzieci śpiewały piosenki, deklamowały wiersze, a najmłodsze Maluchy przedstawiły interpretację wiersza Jana Brzechwy „Na straganie”. Niespodzianką było zaproszenie na scenę Tatusiów uczniów klasy trzeciej, dla których dzieci wykonały wzruszającą piosenkę.

Po występach Uczniów przyszedł czas na Program Artystyczny „Zwariowane historie Antosia i Margolci”. Artyści z grupy Roma przyjechali do nas, aż z okolic Krakowa. Antoś i Margolcia przygotowali wspaniałe zabawy i konkursy, na które było chętnych bez liku.

Kolejnym punktem programu był występ taneczny dzieci z Niepublicznej Szkoły i Przedszkola w Mostkach, pod kierunkiem Pani Karoliny. Uczniowie przez wiele tygodni trenowali zaplanowane układy taneczne, aby na scenie pokazać swoje umiejętności. Jak się okazało, włożony wysiłek nie poszedł na marne. Brawa publiczności były głośne i długo nie milkły.

Punktem kulminacyjnym było wypuszczenie 500 balonów pokoju. Wszyscy przybyli na festyn otrzymali balon i na znak jednocześnie wypuścili. Widok był imponujący, na tle niebieskiego nieba pojawiła się czerwona „chmura” balonów. To był symbol sprzeciwu wobec przemocy fizycznej i psychicznej stosowanej w domu, czy też w szkole.

Swój występ pokazały również dzieci ze Świetlicy Socjoterapeutycznej ze Staropola. Przedstawiły publiczności inscenizację „Zamieszanie w bajkach” oraz zaśpiewały piosenkę.

Tego dnia zostały również ogłoszone wyniki konkursu plastycznego „Mamo, Tato przytul mnie!”. Wybór nagrodzonych prac okazał się bardzo trudny, dzieci wykonały interesujące prace, wykorzystując przeróżne techniki plastyczne. Nagrodzeni uczniowie otrzymali wspaniałe nagrody.

Na zakończenie wystąpili artyści z krakowskiego teatru, przedstawiając program profilaktyczny „Uwierz w siebie”. Widzowie dowiedzieli się, jakie skutki przynosi palenie papierosów, picie alkoholu czy też zażywanie narkotyków.

Występy artystyczne to nie jedyne atrakcje festynu. Ochotnicza Straż Pożarna uczyła w jaki sposób udzielać pierwszej pomocy, zaaranżowali również pożar, który ugasili na oczach publiczności. Policja zaprezentowała sprzęt i wykonywała pamiątkowe odciski palców. Można było zobaczyć wystawę prac Pani z Koła Gospodyń Wiejskich. Pokazy baniek oraz malowanie twarzy przez Panią Bańkę. Był grill, na którym piekły się pyszne kiełbaski, kawa i ciasto przygotowane przez rodziców dzieci z Niepublicznej Szkoły i Przedszkola w Mostkach. Obyły się również zawody sportowe.

Publiczność licznie zgromadzona bawiła się wspaniale, a atmosfera była iście rodzinna.

Galeria…

IMGP0286